חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מעשר כספים

בין אם גדלת בצד שנותן כספים לצדקה ותמיד שמח לעזור או הצד שנזקק (והיום כבר לא), זה תמיד רעיון טוב לבדוק את היחס שלך לנתינה. וזה בעצם מה המעשר הוא – נתינה!

אבל זה מעלה המון שאלות: מה הוא בדיוק מעשר? כמה צריך לתת? האם אתה יכול לתת כשאתה בחובות? אם יש לך שאלות סביב מעשרות ומנחות, אתה לא היחיד.

מה זה מעשר?

מעשר כספים למעשה מהווה 10% מההכנסה שלך שניתנה לתרומה עבור נזקקים ומעוטי יכולת. (המילה מעשר נגזרת מהמילה עשר). מכיוון שמנהג המעשר הוא מקראי, יהודים ונוצרים רבים נוהגים בכך כחלק מאמונתם. ולמרות שניתן לתרום לנזקקים גם בפעולות כמו איסוף מוצרי מזון והתנדבות בבתי תמחוי, כאן המילה מעשר מתייחסת לתת כסף.

 

מה ההבדל בין מעשר ונדבות?

מעשרות ונדבות מקובצים לעתים קרובות יחד, אבל הם בהחלט לא אותו דבר. מעשר הוא סכום ספציפי (10% מההכנסה) שאתה נותן תחילה, ונדבה היא כל דבר נוסף שאתה נותן מעבר לזה.

לאחר שעשרתם ושילמתם את כל החשבונות וההוצאות הנדרשות עבור החודש, תוכלו להשתמש בכסף הנוסף בתקציב שלכם בכדי להעניק עוד יותר. זה יכול לכלול, מתן כסף לצדקה שאתה תומך בה, מתן לחבר הזקוק, או מתן זמן ומיומנויות שלך על ידי התנדבות.

למה מעשר?

התנ"ך אומר לנו כי מעשר הוא דרך להראות שאנו בוטחים באלוהים בחיינו ובמצב. אך המעשר לא הושלם לטובת אלוהים – הוא כבר בעל הכל. הוא לא צריך את הכסף שלנו. במקום זאת, מעשר מיועד לטובתנו מכיוון שהקרבת חלק מההכנסה שלנו עוזרת לנו להתבונן מחוץ לאנוכיות שלנו ומביאה לנו מודעות יותר לצרכים של אחרים.

מעשר הוא מעשה אמונה שעוזר לנו לשמור על סדר העדיפויות שלנו ישר. זה מזכיר לנו כי אלוהים הוא בשליטה, ואנחנו רק מנהלים של מה שהוא נתן לנו.

מה ניתן לעשות בעזרת המעשר שנאסף?

עמותת מאיר פנים המפעילה רשת בתי הסעדה למעוטי יכולת ונזקקים מארגנת חלוקת מזון בחגים ובשגרה, הפעלת מועדוניות נוער וקייטנות לאוכלוסיות קשיי יכולות ומאפשרת שיקום תעסוקתי לאוכלוסיה זו.